Комунальний заклад "Опорний заклад освіти"Слобідський ліцей" Слобідської селищної ради Подільського району Одеської області

Телефони Гарячої лінії:

Цілодобова лінія психологічної підтримки  «Між нами» 0800307305.
Цілодобова безоплатна правова допомога /Free Legal Aid - 0 800 213 103.
Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей» -096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82.
Гаряча лінія НУО «Людина в біді» Безкоштовні психологічні консультації (24/7) 0 800 210 160.
Центр-Ресурс Професіонал. Системний сімейний психотерапевт. 09.00 – 20.00 тел у Польщі +4873 311 52 96. Вайбер, телеграм: (067)-718-99-66 (063)-721-04-63 (066)-219-09-73.

Чим зайняти дитину у бомбосховищі

Першими розглянемо прості ігри, які не вимагають якихось особливих додаткових предметів, і в більшості достатньо усього двох гравців.

“В якій руці?”

Максимально проста гра, але чудово підходить, щоб зайняти дитину. Не вимагає ані місця, ані складного інвентаря, й зацікавлює малечу різного віку.  Будь-який маленький предмет (цукерку, гудзик, навіть просто кульку з папірця) ховаємо у руці. Завдання дитини – вгадати: в лівій чи правій. Можна грати як на кількість вгадувань ( у кого більше), так і на передачу ролі (вгадуєш – хід переходить до тебе).

“Що я малюю?”

Завдання у грі – пальцем малюємо на частині тіла букви або прості фігури, а дитина має вгадати, які саме. В такому форматі вдається допомогти малечі краще відчути тіло, змістити на нього увагу з подій довкола. Потім можна помінятися – і вже дитина має малювати фігури та букви. Знову ж таки, це класний спосіб допомогти їй сфокусуватися на чомусь, окрім тривожних зовнішніх обставин.

Читайте також: Зарядка для очей: ТОП простих вправ

“Вгадай мелодію”

Концентрація на звуках сирени не додає спокою. Навіть дорослі через якийсь час починають чути їх тоді, коли тривогу не оголошували. Дитяча ж уява ще чутливіша. Тому спробуйте змістити фокус уваги на більш безпечні звуки. Наприклад, пограйте у вгадування мелодій: насвистуєте пісеньку, а дитина має проспівати її. Також можна придумати власну пісеньку-оберіг та наспівувати її, коли стає страшно.

“Ідеальна парочка”

Ви загадуєте предмет, а дитина має придумати йому характеристику. Використовуйте ті назви, які добре відомі малечі. Можна діяти і навпаки: ви загадуєте характеристику, а дитина називає предмет, якому вона властива.

“В якому я стані?”

Ця гра дозволить трохи порухатися й дати вихід дитячій енергії. Запропонуйте дитині відтворити стан якогось предмету. Наприклад, “Я- пір’їнка”: покружляли,відчути руки невагомими й м’якими. Або “Я – морозиво”: завмерти, затвердіти; а ось вийшло сонечко – і морозиво тане, стає гнучким.

“Тіньовий театр”

Якщо у вас з собою є ліхтарик, можна пограти в тіньовий театр. Розкажіть дитині добру історію, щоб перебування у сховищі запам’яталося не страшним періодом, а сміливою пригодою.

“Зіпсований телефон”

Стара добра гра, яка також може стати помічницею у складних умовах. Стане у нагоді, якщо у ви знаходитесь у сховищі групою. Допомагає не лише заспокоїти дитину, а й покращити комунікацію, згуртуватися. Й, знову ж таки змістити фокус уваги з обставин, які мало контрольовані, на дії, що цілком у вашій владі. Нагадаємо суть гри: по черзі на вушко повторюєте слово, яке сказав вам попередній гравець. Ціль – щоб наприкінці ланцюжка гравців слово було тим самим, що загадав перший гравець. Але якщо результат вийшов іншим, навіть курйозним – тим веселіше! А позитивні емеції дуже необхідні!

“Ланцюжок”

Ще одна розвага, якщо вас багато – ланцюжок. Ведучий загадує слово, а кожен наступний гравець підбирає інше слово, яке у нього асоціюється з попереднім.

Вправи, спрямовані на зміщення фокусу на тілесні відчуття
Попередній блок ігор був орієнтований в першу чергу на те, чтоб змістити фокус уваги з тривожних сирен на більше безпечні, підконтрольні дії. Це один із варіантів того, як заспокоїти дитину. Не менш важливо стабілізувати стан дитини, а для цього дуже важливий тактильний контакт, особливо з батьками. Бо саме це дає відчуття безпеки, опори для дитини.
Найперший варіант такого контакту – обійми. Притисніть дитину до живота, погладжуйте або легенько постукуйте по спині. Хай малеча відчує на фізичному рівні, що ви більші, сильніші і готові її захистити.

Ось ще кілька варіантів тактильного контакту з елементами гри:

Привітатися носиками. Уявіть, що ви звірятка, що вітаються новик до носику. Чудово діє у поєднанні з обіймами.
Потупотіти ногами. Така вправа з одного боку дає можливість “заземлитися”, фізично відчути як ноги торкаються землі. З іншого – це екологічний спосіб випустити гнів, страх та безсилля.
Розпалити уявне вогнище. Швидко-швидко тріть долоні одна об одну, ніби плануєте розпалити багаття. Ця вправа стимулює прилив крові у кінцівки. Мозок сприйматиме його сигналом, що небезпека минула, адже у критичних моментах кровопостачання концентрується на серці, мозку та легенях.
Пограти в долоньки. Завдання дитини потрапити своєю долонькою по ваші відкритій долоні. Ще один спосіб як заспокоїти дитину, що поєднує і тактильний контакт і зміну фокусу концентрації уваги.
Заспокоїти дитину під час сирени – важливе завдання для дорослих. Так, це складно зробити, коли власні нерви натягнуті до максимума. Але ми віримо. що ви обов’язково впораєтеся!

Інформація для батьків  Тест на готовність до школи